Mezi Českem a Polskem začnou jezdit regionální vlaky

26.10.2015 21:27

- Mezi Českem a Polskem začnou od 13. prosince jezdit regionální vlaky. Čtyři páry vlaků budou jezdit mezi Bohumínem na Karvinsku, Chalupkami a polskými městy Ratiboř, Rybnik nebo Katovice. Šest párů vlaků pojede mezi Frýdkem-Místkem, Českým Těšínem a polským Těšínem. Vlaky budou vypravovat společnosti České dráhy (ČD) a polské Koleje Slezské, jejichž zástupci dnes v Bohumíně podepsali smlouvu o spolupráci.

 

"

 

Mluvčí ČD Kateřina Šubová uvedla, že do Bohumína budou jezdit polské elektrické jednotky EN 57. České dráhy do polského Těšína vypraví motorové vlaky 814 Regionova. Přes hranice budou zajíždět spoje, které zatím končí v Českém Těšíně. Vlakový provoz přes Chalupki bude obnoven po čtyřech letech, spojení mezi oběma Těšíny dokonce po sedmi letech.

 

Ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD v Ostravě Miroslav Klich řekl, že cestujícím budou na vlacích v sousedních státech platit slevy, které mají ve svých zemích. Na přeshraniční vlaky by navíc měly navazovat i přípoje do dalších míst.

 

Českotěšínský starosta Vít Slováček (KDU-ČSL) řekl, že město těží z toho, že je velkým tranzitním železničním uzlem. "Velká část uživatelů kteří využívají rychlíková spojení po České republice, to znamená v tahu na Prahu, anebo v tahu na jih směrem Brno, Vídeň, je právě z Polska. Takovéto spojení, kdy můžou sednout na vlak v Polsku a dostanou se na přípoj v Českém Těšíně, je samozřejmě přínos pro Český Těšín, České dráhy i pro komfort cestujících," řekl Slováček.

Další rozvoj spojení

 

Starosta polského Těšína Ryszard Macura řekl, že díky novým spojům budou moci Poláci vyjíždět za turistickými cíli do Česka, Čechům to zase umožní navštěvovat perly Beskyd na polské straně. Jde podle něj o první, důležitý krok, polská strana ale chce rozvíjet spojení i dalšími směry. "Plánujeme spojení z Těšína přes Holešov do Katovic a pak myslíme na spojení z Těšína do Bielska-Biale, z Bielska-Biale na Krakov," řekl Macura.

 

Vicemaršálek Vojvodství Slezského Stanislav Dabrova řekl, že nové spojení ale nebude sloužit jen ke krátkým turistickým cestám. "Pro pasažéry to bude okno do světa, opravdu do celé Evropy. Z Bohumína je přece možné jet všude. Čeští cestující mohou zase dojet do Katovic i na různá jiná místa, není to jenom místní spojení," řekl Dabrova.

Krach spojení do Krakova

 

Náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík řekl, že kraj našel na polské straně spolehlivého partnera. Připomněl krach spojení do Krakova s jiným dopravcem, které po zahájení loni v prosinci skončilo po třech týdnech, když se zjistilo, že polská strana nemá zajištěno financování.

Zdroj: denik.cz