Ministerstvo nestíhá

19.01.2014 11:48

 

Rezort dopravy se kvůli nečinnosti při liberalizaci železnice dostalo do časové tísně. Koudel za patami hoří úředníkům především v případě dvou tratí: Liberec–Pardubice a Plzeň–Most. Na obou nyní jezdí dotované rychlíky Českých drah na základě smluv se státem z roku 2006. Kontrakty, které dosud jako jediné vzešly z výběrových řízení, ale letos v prosinci definitivně vyprší. Podle nejhoršího scénáře ministerstvo v tak krátké době nestihne žádného dopravce vybrat a provoz na obou důležitých linkách skončí.

Rezort dopravy spatřuje jediné řešení v přímém oslovení firem bez výběrového řízení. Klasický tendr by se už nestihl, na řadu přijde zřejmě později. "Situaci nyní řešíme. Rozhodl jsem, že dopisem oslovíme železniční dopravce, zda a za jakých podmínek by vykonávali v příštím grafikonu objednávku státu na obou linkách. Dopisy právě odcházejí," uvedl pro deník E15 ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák.

Termíny jsou ovšem šibeniční i tak. Nový dopravce obvykle potřebuje minimálně patnáct měsíců na zajištění potřebných vlaků a přípravu provozu.

Vše tak směřuje k přímému zadání zakázky Českým drahám, které budou podle informací deníku E15 osloveny jako první. Dráhy může zřejmě ohrozit pouze Arriva, jejíž motoráky už v tuzemsku zkušebně jezdí.

Konkurenční Arriva se na koleje snaží dostat dlouhodobě. Během podzimu jezdila furiantsky bez dotací na trati Praha–Kralupy nad Vltavou. "Pokud budeme osloveni, budeme mít zájem, jsme připraveni to organizačně zvládnout," uvedl manažer rozvoje Arrivy Transport ČR Daniel Adamka. Vybraný dopravce si musí co nejdříve zajistit kapacitu kolejí, jinak hrozí, že vůbec příští rok nevyjede.

Kriticky se na situaci dívá další konkurent. "Ministerstvo na jedné straně neplní plány a sliby, které si samo stanovilo, a na straně druhé vytváří situaci, kdy bez soutěže potichu přiděluje zakázky Českým drahám. Navíc na trase, kde už v minulosti proběhla soutěž," vyjádřil se provozní ředitel RegioJetu Jiří Schmidt. Podle něj je už nyní ohrožen i prosinec 2015 jako datum, kdy by vyjel vítěz řádného tendru. ČD se ke smlouvám na obě tratě dostaly v roce 2006, kdy ministerstvo vůbec poprvé zkoušelo na provoz dotovaných rychlíků vypsat tendry. Na dráhy se snesla vlna kritiky za podstřelenou cenu.

V letošním roce dotace státu na liberecké trati činí 56 korun na vlakový kilometr, na mostecké trati 28 korun. To je hluboce pod průměrem, který přesahuje 120 korun na kilometr. Je tedy pravděpodobné, že stát bude po skončení současné smlouvy s Českými drahami platit výrazně více.

Zdroj: E 15