Ministerstvo představí návrh na dělení dotací EU na dopravu

12.07.2014 21:54

 

 - Ministerstvo dopravy předloží vládě návrh na čerpání evropských dotací na podporu výstavby dopravní infrastruktury. Celkem v rámci Operačního programu doprava II. na roky 2014 až 2020 plánuje resort rozdělit 4,696 miliardy eur (téměř 129 miliard korun). Nejvíce z této částky (44,5 procenta) připadne na páteřní síť železnic v rámci prioritní sítě evropských komunikací TEN - T a další ekologicky udržitelné dopravy. Vyplývá to z materiálu ministerstva pro jednání vlády.

 

Kromě výstavby železnic má být součástí první prioritní osy dále podpora tzv. multimodálních center, které slouží k překládání zboží z kamionů na železnici nebo lodní dopravu a naopak. Financovat se z těchto peněz ale má i obnova vlaků a drážních vozidel v městské dopravě - tramvají a autobusů.

 

O něco méně prostředků (40,6 procenta) bude podle návrhu ministerstva dopravy směřovat do páteřní sítě dálnic a další evropsky významné silniční infrastruktury. Kromě výstavby silnic plánuje resort z peněz EU financovat rovněž projekty podporující čistější automobilovou dopravu, jako jsou investice do zavádění alternativních paliv.

 

Do silnic mimo prioritní síť evropských komunikací TEN - T má podle návrhu dopravního resortu směřovat 13,4 procenta celkové částky. Tyto komunikace mají podle ministerstva dopravy zajistit dobré napojení všech regionů ČR na páteřní silniční síť a vzájemné propojení nejvýznamnějších tuzemských měst.

 

Poslední a nejmenší kategorií, kam budou peníze z Evropské unie směřovat, je technická pomoc, která představuje administrativní zajištění programu. Celkem 1,5 procenta by tak podle návrhu mělo směřovat na mzdy úředníkům, monitorovaní operačního programu a vyhodnocování konkrétních projektů, uvedlo ministerstvo dopravy.

 

Evropské dotace do rozvoje tuzemské infrastruktury mají být hrazeny z Fondu soudržnosti a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Spoluúčast z rozpočtu České republiky na jednotlivých projektech má odpovídat 15 procentům celkových nákladů, což odpovídá celkové částce 829 milionů eur (23 miliard korun).

Zdroj: čtk