Modernizace další části trati Praha – Brno přes Vysočinu má projektanty

05.02.2024 13:47

Správa železnic pokročila s přípravou modernizace dalšího úseku železniční trati Praha – Brno přes Vysočinu. Vybrala zhotovitele dokumentace pro společné povolení pro úsek mezi Tišnovem a Kuřimí. Pokud vše půjde dobře, práce začnou v roce 2026.

Zakázku za 102,6 milionu korun získalo sdružením firem Sudop Brno a Exprojekt (součást Sudop Group), vyplývá z registru smluv. Podle písemné zprávy zadavatele přišla druhá nabídka od Sudop Praha (rovněž Sudop Group).

„Při hladkém průběhu schvalovacích procesů (především pak získání stavebního povolení a soutěže na zhotovitele) chceme zahájit stavební práce na začátku roku 2026. Klíčový pro nás bude souběh s rekonstrukcí tišnovské stanice,“ řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Modernizace se bude týkat necelých deseti kilometrů trasy, kompletně je stavba popsána v informačním letáku. Aktuální celkové investiční náklady podle schváleného záměru činí 4,2 miliardy korun, zpřesněny budou v navazující projektové dokumentaci. „Úpravy směrových poměrů kolejí umožní zvýšit traťovou rychlost až na 160 km/h. Kapacitu dopravní cesty zejména v případě výluk a mimořádných událostí zvýší odbočka Čebínka, která bude zřízená před zastávkou Čebín,“ dodal Gavenda.

Celá trať Kolín – Havlíčkův Brod – Brno prochází postupnou modernizací. Letos má dojít na úseky Přibyslav – Pohled, v závěru roku začala stavba Vlkov u Tišnova – Tišnov a modernizace stanice Brno-Královo Pole včetně přilehlých úseků.

Zdroj: Doprava