Moravskoslezský kraj rozšířil systém jízdného zdarma

11.09.2019 12:57

Pro vybrané obyvatele dalších devíti obcí rozšířil Moravskoslezský kraj možnost jezdit rok do práce zdarma veřejnou dopravou. Kraj tím chce zastavit vylidňování některých oblastí.

Jde o projekt Zaměstnanecká mobilita, který byl dosud určen pro obyvatele Karviné, Havířova a Orlové. Nově mohou o jízdné zdarma žádat obyvatelé obcí Albrechtice, Horní Bludovice, Horní Suchá, Těrlicko, Dětmarovice, Petrovice u Karviné, Stonava, Doubrava a Petřvald. Kraj dnes změny programu oznámil v tiskové zprávě.

Úspěšní žadatelé o program získají na jeden rok ODIS kartu pro cestování zcela zdarma v rámci integrovaného systému veřejné dopravy v kraji. Kraj věří, že tím nejen udrží v regionu obyvatele, ale přiláká i další nové obyvatele.

Na ODIS kartu mohou dosáhnout pouze ti, kdo jsou zaměstnaní, a to na minimálně poloviční úvazek. Nemění se ani skupiny osob, pro které je ODISka určena, tedy absolventi SŠ, VOŠ a VŠ nejdéle do 1 roku od ukončení studia, a také ti, kteří se do vybraných měst a obcí přistěhovali po 1. 1. 2019 a zdravotničtí pracovníci, kteří tu pracují ve zdravotnickém zařízení. Pro absolventy a „přistěhovalé“ navíc platí podmínka mít v Karviné, Havířově, Orlové či okolních obcích trvalé bydliště.„Možnost získat ODIS kartu zdarma v rámci Zaměstnanecké mobility mají obyvatelé Havířova, Karviné a Orlové od roku 2017, kdy byl spuštěn pilotní program.  Za tu dobu jsme rozdali 209 ODISek. Lidé tak mohli ušetřit na cestování do práce i tisíce korun ročně,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka. Podle něj je největší zájem o karty v Karviné. „Snad i tento krok dokáže pomoci dotčeným městům opustit poslední příčky v hodnocení kvality života, které v minulých dnech vyvolalo poměrně značné rozhořčení,“ dodal Unucka.

Zdroj: Doprava