Muž si pronajal vagony

30.05.2016 11:59

Podvodem s 30 nákladními vagony se zabývá budějovický krajský soud. Pětatřicetiletý podnikatel z Karlových Varů je obžalovaný, že si vozy pronajal od společnosti ČD Cargo. Aniž je zaplatil, připravoval jejich sešrotování v Budějovicích. Operaci s případnou škodou za více než pět milionů korun překazili policisté. Muži hrozí pět až deset let vězení.

            Jednatel společnosti Šila Praha Václav Krondl odmítl nejen obžalobu, ale i výpověď před soudem. „Ten obchod nebyl vyřizován z mého e-mailu a žádnou objednávku jsem nepodepsal,“ upozornil na úvod.

            Podle obžaloby si Krondl v březnu 2014 objednal pronájem 30 nízkých nákladních vagonů a nechal je přistavit na vlečce v budějovické Okružní ulici poblíž slévárny. Uvedl, že budou do roku 2017 sloužit jako sklady odlitků. Nájemní smlouvu ale přes urgence neuzavřel a začal jednat o jejich prodeji do šrotu.

            Před roztavením v peci slévárny je zachránili jihočeští policisté, kteří na podvod přišli při kontrole železného odpadu v uvedené lokalitě.

            Vozy byly podle znalců opotřebované, ale schopné opravy. Jejich hodnotu vyčíslili na 5,3 milionu korun.

            Krondl byl přitom v minulosti trestán za drobnější krádeže a podvody. Dnes ztrátovou firmu Šila Praha koupil v roce 2001 od majitele původem z Bosny a Hercegoviny za 20 tisíc korun. Soud pokračuje výslechem svědků.

Zdroj: Mladá fronta DNES