Na trati do Hustopečí přestřihli pásku

13.12.2020 12:39

Největší novinkou nového jízdního řádu v Jihomoravském kraji bude zavedení přímých vlaků z Hustopečí do Brna. Správa železnic završila modernizaci a elektrifikaci úseku tratě 251 mezi Šakvicemi a Hustopečemi, ačkoliv některé práce potrvají až do ledna. Dnes do Hustopečí dojel protokolární vlak s vedením Správy železnic, Českých drah i kraje a byla slavnostně přestřižena páska. Pravidelné vlaky začnou jezdit v neděli.

Projekt zahrnul rekonstrukci obou stanic, elektrizaci trati mezi nimi, instalaci nového sdělovacího a zabezpečovacího zařízení a zvýšení zabezpečení přejezdů. Ve stanici Hustopeče u Brna vznikla dvě bezbariérově přístupná nástupiště a přístřešky pro cestující. Na přání města je dominantní barvou stanice oranžová (nikoliv tradiční modrá), která odkazuje na městskou vlajku. Celkové investiční náklady stavby dosahují 1,6 miliardy korun.

Hustopeče obslouží vlaky linky S3, které budou ve směru na jih od Brna ukončeny střídavě v Židlochovicích a Hustopečích. Nepojedou již do Břeclavi, kde je nahradí nová vlaková linka S51. Ta v úseku Šakvice – Břeclav pojede od přípojů linky R13 (případně i S3).

Změna podle kraje přináší možnost „přesměrovat kapacitní vlaky do tras s vyšší poptávkou a současně na trasy s nižší poptávkou nasadit vlaky s odpovídající kapacitou“„Jsme rádi, že se po úsilí trvajícím téměř 15 let podařilo završit strategické plány Jihomoravského kraje na zlepšení spojení Židlochovic a Hustopečí s Brnem. Nové dopravní řešení od letošního prosince znamená zásadní změnu nejen pro Hustopeče, ale i pro řadu okolních obcí,“ uvedl krajský radní pro dopravu Jiří Crha.

Zdroj: Doprava