Nádraží se promění k lepšímu

26.08.2019 16:34
Několik velkých nádražních budov v kraji, mezi nimi například památkově chráněná budova v Teplicích nebo obří stavba mosteckého hlavního nádraží, má do pěti let změnit svoji tvář k lepšímu a projít kompletní rekonstrukcí. Mezitím Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), které většina nádražních budov v kraji patří, opravuje i malé venkovské nádražní zastávky.
Jen během letošního roku prokouknou zastávky v Čížkovicích a Štětí na Litoměřicku nebo budovy ve Štětí a Žatci. Největší rekonstrukce za téměř šestnáct milionů korun, která by měla začít ještě letos, čeká objekt v Jedlové na trase mezi Děčínem a Rumburkem. Stará drážní budova se dočká nové střechy, fasády i oken. Opravovat se začne i v Mikulášovicích na Děčínsku, kde se právě modernizuje kolejiště i zabezpečovací zařízení tamního dolního nádraží za 121 milionů korun. „Rekonstrukce za 8 milionů korun bude zahájena letos s dokončením do poloviny příštího roku,“ řekl Tomáš Johánek z tiskového oddělení SŽDC. Naopak už neplatí, že se začátkem příštího roku začne stavět úplně nová železniční zastávka ve Velkých Žernosekách u Litoměřic. „Vlivem odkladu investičních akcí na trati Kolín – Děčín je odložena i tato akce, nový termín výstavby zatím nelze stanovit,“ doplnil Johánek.
Největší celková rekonstrukce za 391 milionů korun však čeká v letech 2022 až 2024 teplickou památkově chráněnou budovu osobního nádraží, kde se počítá s obnovou památkových interiérů ve veřejných prostorách. Dnes málo využívaný objekt by se měl podle plánů stát i pracovištěm finanční správy. V blízkosti výpravní budovy přibudou i parkovací plochy. Nádraží v Bílině a Benešově nad Ploučnicí také po opravách nabídnou nevyužívané prostory jiným institucím. V prvním případě má část budovy využívat úřad práce, v tom druhém pak státní policie a informační centrum města.
Druhou nejnákladnější opravu od roku 2022 chystá SŽDC v Mostě. Tamní velkorysá nádražní budova ze 70. let minulého století se zmodernizuje za 297 milionů korun. Největší investicí bude nahrazení obvodového pláště z takzvaných boletických panelů novým obložením. Navíc se upraví venkovní prostor a přístup k nedalekému autobusovému terminálu. V Lovosicích pak mají být na ploché střechy mimo památkovou oblast instalovány nové technologie a solární zdroje energie.
 
Zdroj: Region