Nadšenci obnovují trať

12.06.2021 10:19

Zhruba po roce se vrátili dobrovolníci k obnově železniční trati mezi Zubrnicemi a Lovečkovicemi v Českém středohoří. Na trati známé z filmu Páni kluci byl provoz ukončen v roce 1978, spolku Zubrnická museální železnice (ZMŽ) se povedlo zprovoznit v roce 2010 šest a půl kilometru dlouhý úsek z Velkého Března do Zubrnic, do několika let by mohl být hotov i nyní připravovaný úsek do Lovečkovic.

„Od té doby, co začal covid a lockdown, brigáda nebyla, toto je první veřejná po zhruba tři čtvrtě roce,“ řekl Právu Tomáš Pernekr, který nedělní brigádu řídil.

Zhruba dvacítka brigádníků čistila 350 metrů dlouhý úsek mezi mostky na osmém kilometru trati. Na první pohled by člověk nepoznal, že tudy v 70. letech minulého století jezdily pravidelně vlaky. Trať je nyní zarostlá kopřivami a křovím, jen při bližším pohledu jsou na zemi vidět zbytky starých pražců. „Plánujeme vyřezat náletové dřeviny, spálit větve a celkově připravit těleso dráhy k dalším pracím,“ řekl při začátku nedělních prací Pernekr.

S pomocí pil, seker, vyžínačů a dalšího nářadí se pracovníci pustili očividně s chutí do práce. Jedním z brigádníků byl i Dalibor Zajac, který přijel až z Mostu. Železnice je i jeho profesní život, pracuje jako strojvůdce a při brigádě si, jak sám řekl, vyčistí od náročné a zodpovědné práce hlavu. „Jsem fanda železnice a nyní už i člen spolku, protože chci, abychom zachovali naše technické kulturní dědictví, aby neupadlo v zapomnění,“ řekl Právu.

Zdroj: Právo