Nemaj vagóny na přepravu obilí

22.12.2017 16:13

- Pětimilionový Petrohrad se může brzy ocitnout bez chleba, protože město nemá dostatek vagónů pro přepravu obilí do městských mlýnů. Napsal to dnes list Kommersant s odvoláním na informace petrohradské radnice. Starosta města Georgij Poltavčenko považuje za důvod krizového stavu nadměrný export obilnin po železnici.

Ve třetím čtvrtletí se podle Kommersantu vývoz ruského obilí zvýšil o polovinu, což způsobilo zvýšenou poptávku po železničních vagónech. Petrohrad pociťuje jejich kritický nedostatek. Zásobovací oblasti v centrální části země a v Povolží byly zařazeny do seznamu prioritních vývozců a soupravy směřují do ciziny. Město pociťuje nedostatek pekárenských výrobků a ceny se zvyšují.

Poltavčenko dopisem na kritickou situaci upozornil vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče, který ve federální vládě za železniční dopravu odpovídá. Ministerstvo dopravy navrhuje zavést pokuty za prostoje železničních souprav. Podle odborníků ale problémy vyvolává zastaralá infrastruktura a byrokracie při odbavování nákladů.
Zdroj: čtk