Nová generace vlaků ICE se stává pro Deutsche Bahn noční můrou

27.11.2013 11:19

Německá firma Siemens vyvinula zcela novou generaci vlaků ICE pro Deutsche Bahn. Dopravce ale své nové vlaky nemůže provozovat s cestujícími, stávají se tak zcela nepoužitelné v době, kdy dopravce potřebuje svojí flotilu ICE vlaků začít obnovovat. Dráhy používají nové ICE jednotky pouze k zácviku strojvedoucích, technického a provozního personálu. DB se tak dostala do podobné pozice jako České dráhy s lokomotivami 380 / 109E.

 

Siemens dodal v současné době celkem šestnáct nových jednotek ICE vlaků nové generace. Vlaky ale nemají všechna potřebná povolení pro provoz v Německu, ale především i v Dánsku a ve Francii, kde dopravce tyto vlaky také provozuje. Díky scházející řadě povolení k provozu, ale i technicko-bezpečnostním zkouškám, přistoupil výrobce na rychlejší tempo až v době, kdy celou první sérii ICE vlaků nové generace již provozovateli dodal. Deutsche Bahn to považuje za porušení smluvních podmínek. Siemens tak nejspíš zamíří přímou cestou do další soudní obstrukce díky nedodrženým termínům, scházející sérii povolení, schvalovacích zkoušek pro jednotlivé státy a další drážní formality nutné pro provoz těchto vlaků v jednotlivých státech Unie.

Dopravce tak na svých kolejích provozuje tento typ moderních souprav jen pro nutnosti školení. Přitom od srpna letošního roku měla být celá série šestnácti jednotek již v provozu s cestujícími. Deutsche Bahn již zcela jistě ví, že ani od platnosti nového jízdního řádu (od prosince) pro příští rok, nemůže s vlaky ICE nové generace vůbec počítat. DB již ale nové vlaky a jejich nasazení do určitých lokalit zanesla do právě nově sestavovaných jízdních řádů na další rok.

Zdroj: Doprava