Nové vlaky

28.01.2016 18:26

Liberecký kraj připravuje další soutěže na provoz osobní dopravy, k tomu chce i zcela nové vlaky na další tratě kterých se soutěž na nového provozovatele bude týkat. Kraj má dobré zkušenosti s dopravcem ČD, který nákupem nových vlaků od firmy Stadler řadu tendrů získalo, není tak pochyb, že kraj s národním dopravcem bude chtít spolupracovat i na dalších tratích.

Stejně jako u předchozích zakázek by měli nové vlaky nakoupit dopravci, kteří zakázky získají. Předběžně se počítá s pořízením deseti až 12 motorových vlaků každý za 60 až 80 milionů korun. Zakázka tak může být za 600 milionů, ale také bezmála za miliardu korun. Z toho 85 procent by ale mohla krýt dotace EU.

Druhé kolo soutěží od roku 2019

V dotačním programu by na pořízení nových vlaků mělo být podle ministerstva dopravy zhruba 20 miliard korun, polovina pro regiony. Jen Jihomoravský kraj chce přitom sám nakoupit vlaky za 7,1 miliardy korun, což by z dotací odčerpalo šest miliard. „Je zřejmé, že očekávaná celorepubliková dotační alokace kolem deseti miliard korun nemůže spravedlivě pokrýt potřeby všech krajů současně. Je tedy důležité o tom včas jednat," řekl liberecký hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj už připravuje veřejné soutěže pro regionální linky, kde v roce 2019 skončí smlouvy s Českými drahami. Se soutěžemi jsou v kraji dobré zkušenosti. Už dnes dopravci vzešlí z tendrů zajišťují provoz 46 procent regionálních tratí. Z Liberce přes německou Žitavu do Varnsdorfu a také z Liberce do Drážďan jezdí německý Vogtlandbahn. Na takzvané Jizerskohorské železnici, která zahrnuje železniční dopravu ve Frýdlantském výběžku, z Liberce na Harrachov a dál do polské Sklářské Poreby a také ze Smržovky do Josefova Dolu, zase České dráhy.

Opět Stadler nebo PESA, oba už v ČR jezdí

Na těchto tratích jezdí na základě veřejných zakázek moderní nízkopodlažní vlaky, schopné jet až stokilometrovou rychlostí. Pořídili je sami dopravci právě pro tyto zakázky. Třeba České dráhy nakoupily pro Jizerskohorskou železnici 16 moderních vozů Stadler za 878 milionů korun. Dalších 17 vozů stejné firmy tehdy koupil dopravce pro Vysočinu. Na nákup za 1,776 miliardy korun přispěla zhruba půl miliardou korun Evropská unie.

Liberecký kraj teď připravuje nové tendry pro hlavní tratě, které vedou do sousedních krajů. Domluvený už je s Ústeckým krajem. „My budeme soutěžit linku z Liberce přes Českou Lípu do Děčína a Ústecký kraj linku z Lovosic přes Litoměřice do České Lípy.

Zdroj: Doprava