Nový zákon o drahách je u ledu

23.10.2013 11:30

- Česká železnice se nového zákona jen tak nedočká. Základní právní normu, která měla nově upravit vztahy v drážní dopravě, odložilo ministerstvo dopravy po letech příprav na neurčito.
Musí se s ním začít znovu,“ uvedl ministr Zdeněk Žák. Jeho úřad si dokonce zahrává s myšlenkou, že místo nového zákona postačí rozsáhlá novela původní normy z roku 1994. „Očekáváme, že politické řešení padne po volbách. Pak bude možné s klidem pracovat na jedné či druhé variantě,“ doplnil mluvčí ministerstva Martin Novák.

„Ten zákon je velmi potřeba, ale asi bude lépe, když si o něm rozhodne až nová politická reprezentace,“ míní i železniční konzultant Emanuel Šíp. Důležitý je podle něj hlavně vznik nezávislého orgánu, tedy regulátora, který by převzal některé pravomoci ministerstva. „To je dlouhá léta ve střetu zájmů, když rozhoduje o podmínkách na železnici a zároveň vlastní největšího dopravce,“ doplnil.

Nejde ale jen o regulátora. Nový zákon by fakticky oddělil složité problémy železnice od dalších drah jako tramvaje a metro. Tím by se zjednodušila legislativa pro městskou dopravu. Naopak by se zavedl pojem vlakotramvaj, který v zákonech chybí, byť v reálu už se vlakotramvajové projekty připravují. 

Zdroj: E15

ZdrVíce na: https://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/novy-zakon-o-drahach-je-u-ledu-1031178#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink


Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/novy-zakon-o-drahach-je-u-ledu-1031178#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink