Od roku 2023 po železnici až 250 km/h

06.05.2019 17:59

Polský ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk podepsal novelu nařízení o podmínkách železniční dopravy, která má umožnit do roku 2023 vlakům na vybraných tratích v Polsku jezdit až rychlostí 250 kilometrů za hodinu. Dosud je maximem v Polsku rychlost 200 km/h.

Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že opatření se bude týkat hlavně centrálního koridoru (Centralna Magistrala Kolejowa  – CMK) z Varšavy do Katovic a Krakova, kde už dnes vlaky po její části mohou jezdit dvousetkilometrovou rychlostí.

Změna nařízení odstraňuje poslední právní překážku a umožní budování bezpečné, pohodlné a přesné železnice,“ uvedl Adamczyk. Změna řeší především podmínky používání systému ERTMS/ETCS pro rychlosti nad 200 kilometrů v hodině, které má na trati vzniknout. „Díky nim bude řízení dopravy efektivnější, kapacita se zvýší,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

inak je trať technicky na vyšší rychlost připravena. V roce 2013 tu pendolino ED250 dosáhlo polského rekordu na železnici: rychlosti 293 kilometrů za hodinu.

Po urychlení by se měla jízdní doba z Katovic do Varšavy nebo z Varšavy do Krakova dostat pod dvě hodiny, dosud trvá zhruba 2 hodiny a 20 minut.

Součástí novely jsou i další změny na železnici, například povinnost používat reflexní materiály na železničních značkách.

Zdroj: Doprava