Oprava horské železnice do Jeseníku

23.03.2018 19:03

) - Rychleji a bezpečněji můžou nyní jezdit vlaky po opravené železniční trati z Hanušovic do zhruba 30 kilometrů vzdáleného Jeseníku. Rekonstrukce této horské železnice, která byla zahájena v červenci 2015 a dokončena letos v létě, stála bezmála 840 milionů korun. Na slavnostním ukončení stavby v Ostružné na Jesenicku to dnes novinářům řekl Miroslav Bocák ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

"Jedním z hlavním přínosů stavebních prací provedených na této železniční trati je především zvýšení jízdního komfortu a bezpečnosti provozu," uvedl Bocák. Na trati mezi Hanušovicemi a Jeseníkem, kterou využívají místní lidé i početní návštěvníci lyžařských středisek, dělníci obnovili železniční svršek včetně kolejí. Opravena byla i sdělovací a zabezpečovací technika. Stavbaři zároveň upravili výhybky a nástupiště ve stanicích. V Jindřichově na Moravě, Branné, Ostružné, Horní Lipové a na zastávce Nové Losiny bylo vyměněno osvětlení.

Po úpravách železničních přejezdů mohly být zrušeny místní omezení rychlosti vlaků, které prodlužovaly jízdní dobu. "Současně byly odstraněny takzvané propady rychlosti v úsecích, kde byly kvůli špatnému stavu železničního svršku či spodku zavedeny pomalé jízdy. Byla tak zvýšena plynulost provozu a zoptimalizován grafikon," podotkl Bocák.

Po provedené modernizaci se cestovní doba vlaků mezi Zábřehem na Moravě a Jeseníkem od nového jízdního řádu, který začne platit v neděli, zkrátí přibližně o deset minut. "Nově spěšné vlaky tuto trasu urazí za necelou hodinu a půl," řekla ČTK mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

 

Zdroj: čtk