Oprava Posázavského pacifiku končí

27.06.2019 15:16

Na české železnici končí jedna velká ostuda. Správa železniční dopravní cesty dokončila sedmiměsíční opravy Posázavského pacifiku (trať 212) mezi Ledečkem a Zručí nad Sázavou. Stavba vyšla na půl miliardy korun, slavnostně ukončena bude v pátek.

V pátek také úsekem projede první mimořádný vlak, který z Čerčan (v 8:55) poveze novináře a hosty. Pravidelné vlaky se pak na trať vrátí po téměř dvou letech v sobotu. „O víkendu ještě nepojedou všechny vlaky, část jich bude stále nahrazena autobusy. Úplně bude provoz obnoven v pondělí,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Podle něj dráhy využijí omezený víkendový provoz i k seznámení strojvedoucích s tratí, která byla dlouhé měsíce uzavřena.

Trať 212 se stala příkladem nedostatečné péče státu o některé tratě. SŽDC v úseku Kácov – Zruč nad Sázavou nejprve zavedla pomalé jízdy, od října 2017 zastavila provoz úplně. České dráhy ale už předtím kvůli pomalým jízdám raději zavedly v kritickém úseku náhradní autobusovou dopravu. Osud tratě dlouho nebyl jasný, SŽDC opravy odkládala s poukazem na nedostatek peněz.

Třicet kilometrů dlouhý úsek se dočkal například výměny kolejnic a pražců, strojního vyčištění kolejového lože, opravy přejezdů, nástupišť, mostů a propustků nebo sanace a očištění skal a opěrných zdí.

Zdroj: Doprava