Osobní vlaky do Malešic každou půlhodinu?

28.04.2018 10:01

Praha chce, aby od nového jízdního řádu jezdily vlaky mezi Libní a Hostivaří po jednokolejné trati přes Malešice mnohem častěji, než dosud. Plán ale naráží na velký odpor u nákladních dopravců. Ti se bojí, že se na trať nevejdou a navíc plán ohrozí provoz na koridoru v Libni.

Městská linka dosud zajíždí do Hostivaře jen o víkendech, jinak končí v Libni. Od nového jízdního řádu chce ale Ropid jako objednatel provoz každou půl hodinu i ve všední den. Na trase jsou dvě problémová místa.

Vlak v Libni křižuje celý koridor, protože ve směru od Holešovic přijíždí k prvnímu nástupišti v Libni, pak musí překonat několik kolejí hlavní trasy, aby se dostal na jednokolejnou trať do Malešic. Kvůli tomu, že je trať jednokolejná, hrozí, že se na ní ani nákladní vlaky už nevejdou.

Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.cz už poslalo Správě železniční dopravní cesty (SŽDC)a  ministerstvu dopravy dopis, v kterém vyjadřují své obavy z plánů na nové osobní vlaky. „Uvažovaný 30minutový takt linky S41 úplně znemožní nebo drasticky omezí jízdy dlouhých a vzhledem ke stoupání i pomalých vlaků nákladní dopravy. Přitom právě tato spojka z Libně do Hostivaře je dnes jedinou možnou trasou nákladních vlaků, neboť varianta vedení nákladních vlaků přes pražské hlavní nádraží byla již dříve vyloučena,“ řekl výkonný ředitel ŽESNAD.cz Oldřich Sládek.

Zdroj: Doprava