Ostravská firma TSS plánuje ve vagonce v Lounech velké investice

14.01.2020 16:30

- Ostravská Traťová strojní společnost (TSS), která získá výrobní areál zkrachovalé společnosti Heavy Machinery Services (HMS) v Lounech, tam plánuje výrazné investice a rozšíření provozu. Zaměstnancům chce zvýšit mzdy. Informoval o tom člen představenstva TSS Peter Šuška.

HMS, dříve známý jako Legios, vyráběl vagony. Je v konkurzu a dluží přes 3,3 miliardy Kč. Společnost pronajímala areál firmě Legios Loco. Insolvenční správkyně Petra Hýsková dala Legiosu v červnu výpověď a areál uzavřela. Poté ho pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla Dako-CZ. V listopadu byla vyhlášeno výběrové řízení na nového majitele. Vyhrála TSS, která se zabývá hlavně opravami, modernizacemi a údržbou železničních tratí, opravuje také strojní a vozové vybavení. Za areál nabídla 750,75 milionu Kč.

"Bohužel insolvence a dlouhodobá nejistota o budoucnost závodu se silně podepsala na fyzickém stavu areálu, a dokonce i technologiích. Okamžitě po ukončení procesu převzetí závodu jsme připraveni výrazně do něj investovat," uvedl Peter Šuška.

Hlavní investice zamíří do zmodernizování infrastruktury jako komunikace, energetická média, vlečka nebo zateplení budov. "Zároveň posílíme a rozšíříme závod o nové technologie potřebné k výrobní činnosti závodu. Vždyť není ještě tak dávná doba tomu, co tento závod v Lounech patřil mezi jeden z nejlepších ve svém oboru v České republice," uvedl Peter Šuška.

TSS podle něj koupí lounské firmy rozšiřuje své výrobní kapacity a možnosti výroby. "Ve společnosti HMS plánujeme rozšíření provozu a stávajících výrobních kapacit. Jedná se hlavně o oblast novovýroby a revizních oprav nákladních vagonů," uvedl Petr Šuška.

Důvodem koupě závodu bylo podle něj doplnění a ucelení výrobního programu v segmentu železnice. "TSS dnes ve svých závodech vyrábí, udržuje a modernizuje speciální stroje a technologie potřebné při údržbě kolejového svršku. Koupí závodu HMS dojde k rozšíření portfolia produkce právě o nákladní vagony," vysvětlil Peter Šuška.

Zdroj: čtk