Ostravské letiště je napojené

19.12.2014 09:38

Ostravské Letiště Leoše Janáčka (LLJ) v Mošnově je prvním letištěm v Česku, které je napojeno na železnici. Stavbu, která stála 553 miliónů korun, v úterý slavnostně ukončili stavbaři, zástupci kraje i letiště. Na trati nyní začne půlroční zkušební provoz, cestující by po ní první vlaky měly svézt příští rok 13. dubna.

Necelé tři kilometry ze Sedlnice na letiště jsou první tratí, která se v Česku postavila po více než 70 letech. „Naposledy se trať jako celek u nás postavila mezi světovými válkami na jižní Moravě,“ uvedl Václav John, ředitel Stavební správy východ Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Společnost současně s výstavbou nové trati modernizovala také část současné železnice mezi Sedlnicemi a Studénkou. „Realizovali jsme část po Sedlnice, což je vzdálenostně více než pět kilometrů a objemově naše investiční náklady dělaly asi 420 miliónů korun,“ sdělil John.

Zatím budou vlaky jezdit na letiště jen ve zkušebním provozu bez cestujících. Vše se změní 13. dubna 2015, kdy na trať vyjede první vlak podle řádného jízdního řádu. Spoje pak mají na letiště jezdit ve dvouhodinovém intervalu.

Zdroj: Právo