Otevřou výtopnu

18.04.2016 09:48

Jednou z nejzajímavějších akcí v tomto roce bude bezesporu jízda 2. července, kdy se po 29 letech znovu otevře výtopna v Kořenově. Tamnímu depu se stala osudná zima v roce 1987, kdy pod tíhou sněhu spadla střecha výtopny a poškodila uložené lokomotivy.

Celá stavba výtopny byla na přelomu roku 2015 / 2016 opravena a to za velkého přispění financí z fondů EHP granty z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. „Výtopna bude nadále sloužit jako zázemí pro ozubnicové lokomotivy a též bude možné v rámci prohlídek muzea výtopnu navštívit a vidět tak lokomotivy i mimo pořádané akce na Zubačce,“ sdělil Pavel Šturm.

Odvedená práce těší i poslance Lukáše Pletichu, který byl členem realizačního projektového týmu. „Moje pocity jsou jako v cílové rovince před vítězným finišem. Vše se daří podle plánu, počasí přeje. Jsem rád, že se podařilo vysoutěžit schopného zhotovitele. To byl i základní předpoklad k tomu, aby se celé dílo přes všechny peripetie takto dařilo. Už se těším na slavnostní otevření. Pak nás čeká další část, a to zkulturnit okolí této památky,“ řekl jablonecký náměstek.

 

***

 

Zubačka 2016

 

  1. dubna – Zahájení sezóny na Zubačce 4. června – Den dětí na Zubačce 2. července – Den Zubačky s párou, slavnostní otevření Výtopny Kořenov 23. července – Zubačkou na Anenskou sklářskou pouť a na Harrachovské pivní slavnosti 6. srpna – Modelářská sobota na Zubačce 20. srpna – Borůvková parní sobota na Zubačce 24. září – Bramborové ukončení sezóny na Zubačce.

Zdroj: denik.cz