Po pěti letech opět rekonstrukce

08.11.2020 12:56

Pět let po dokončení rozsáhlé modernizace tratě z Liberce do Tanvaldu se chystá Správa železnic opět přerušit provoz kvůli opravám. Chystá rekonstrukci 82 metrů dlouhého Dolnolučanského tunelu. Pro cestující to bude znamenat výluky.

Správa železnic zatím vypsala soutěž na projektanta opravy. Ta je zatím předběžně naplánována na rok 2023. Odhadované náklady jsou 93 milionů korun. Vítězná firma má posoudit variantu rozsahu a metodu sanace tunelu.

Podle zadávací dokumentace je tunel ze statického hlediska bez podstatných závad. Problémem je ale průsak vody, který vede k degradaci zdiva. Přes zimu pak dochází k tvorbě rampouchů a ledopádů, které ohrožují projíždějící vozidla.

Správa železnic zvažuje komplexní rekonstrukci ostění tunelu včetně izolace a rubové drenáže, zřízení postranních odvodňovacích stok a obnovu obou portálů tunelu včetně navazujících křídel. Nově má dojít ke zřízení tunelových výklenků pro zajištění bezpečnosti železniční dopravy. Součástí projektu bude také pokládka kabelizace v nové poloze.

Zdroj: Doprava