Pražská ForCity se už vyrábí i v Číně

09.03.2014 07:59

Tramvaje Škoda 15T, známé nejčastěji jako ForCity, vozí už několik let Pražany nebo obyvatele lotyšské Rigy. A brzy by k nim mohli přibýt i Číňané až v daleké Asii. Společnost Škoda Transportation totiž poskytla licenci na stavbu tramvaje místnímu výrobci, který právě představil první místní prototyp 

"V polovině ledna byl prototyp tramvaje ForCity v Číně úspěšně oživen a odzkoušen a za účasti našich techniků byly provedeny zkušební jízdy ve výrobním závodě. Dnes můžeme oznámit, že tramvaj, vyrobená v Číně, je připravena pro prezentaci potencionálním klientům," uvedl předseda představenstva společnosti Škoda Transportation Tomáš Krsek.

V Číně je více než 160 měst s více než jedním milionem obyvatel. V těchto městech jsou plánované velké investice do rozvoje infrastruktury, a právě kolejová vozidla by měla tvořit páteřní systém veřejné dopravy. "Čínský trh začíná být velmi náročný na požadavky, které se týkají technologické vyspělosti produktů. Tamní trh požaduje pouze světovou špičku. Z tohoto hlediska si velmi vážíme, že jsme tam loni prodali licenci na výrobu tramvají ForCity. Ta kromě Prahy jezdí i v lotyšské Rize," doplnil ředitel business developmentu Petr Vízdal.

 

Více jak 150 čínských odborníků z řad technického managementu bylo během uplynulého roku proškoleno ve výrobních závodech Škoda Transportation, a tato školení budou pokračovat i v letošním roce. Každá z etap školení byla zaměřena na některou z klíčových oblastí výroby tramvaje. V současnosti jsou tak v Číně připraveni nabízet tramvaj ForCity v tendrech, které vypisují čínská města. "ForCity je v portfoliu tramvají, které nabízíme našim zákazníkům, technologickou špičkou. Je to plně nízkopodlažní tramvaj, která má individuální pohon všech kol a má unikátní otočné podvozky. Tím zvládá i ty nejnáročnější městské tratě," uvedl generální ředitel Škoda Transportation Josef Bernard.

Zdroj: Metro