Přijdou o pronájem hlavního nádraží

18.09.2016 17:24

Výměnou za rekonstrukci pražského hlavního nádraží získala v roce 2002 italská společnost Grandi Stazioni také kontrakt na provoz zdejších komerčních ploch. Nyní jí ale hrozí, že o lukrativní pronájem přijde, protože rekonstrukce trvá podle státu až příliš dlouho.

 

Stát při třináctiletých opravách pražského hlavního nádraží zodpovídá za rekonstrukci nástupišť a jejich dvojitého kovového zastřešení. V tomto případě jsou stavební práce ve finále.

 

Italská společnost Grandi Stazioni má pak podle tendru z roku 2002 rekonstruovat odbavovací halu a historickou Fantovu budovu, na jejímž stavu se podepsala jak nízká míra údržby, tak i necitlivé zásahy před rokem 1989. Výměnou za opravu získali Italové třicetiletý pronájem zdejších komerčních ploch.

 

Na opravy měla firma původně deset let, a když se ukázalo, že termín nestihne dodržet, České dráhy lhůtu o tři roky prodloužily; Fantova budova měla být opravená do poloviny letošního října. S průzkumem fasády, který mimo jiné pomůže určit přesný odstín původní barvy, ale začali restaurátoři teprve v dubnu a s koncem léta je zřejmé, že Grandi Stazioni opravu Fantovy budovy nestihne.

 

„Od loňského roku tu opět funguje slavná Fantova kavárna,“ upozorňuje mluvčí italské společnosti Martin Hamšík. „V tuto chvíli pracujeme na obnově fasády střední části a jednáme o dokončení zbývající části Fantovy budovy, což odhadem představuje deset až patnáct procent z celkové rekonstrukce hlavního nádraží.“

Zdroj: čtk