Railjety opraví Rakušané

27.04.2017 19:26

Pravidelné opravy souprav railjet Českých drah zajistí rakouská společnost ÖBB - Technische Services, která patří do skupiny rakouských drah.

 

Za desetiletý kontrakt na zajištění takzvaných vyvazovacích a hlavních oprav získá zhruba 547 milionů korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných zakázek.

 

Vyvazovací opravy se u vozidel railjet provádí po ujetí 1,2 milionu kilometrů a hlavní oprava po ujetí 2,4 milionu kilometrů, uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. České dráhy provozují soupravy railjet na trati z Prahy do Štýrského hradce přes Vídeň od roku 2014. První ze sedmi souprav najela milion kilometrů letos začátkem března.

 

Kvalifikací soutěže podle Šťáhlavského prošly čtyři společnosti, pouze rakouské opravny ale nakonec podaly nabídku. S touto společností pak České dráhy jednaly o konečné ceně, dodal mluvčí.

 

České dráhy mají dominantní postavení na české železnici, loni jim vzrostl počet cestujících o téměř 1,8 milionu na 171,5 milionu. Dopravce denně vypraví více než 7000 spojů. Společnost provozuje přes dva tisíce lokomotiv, elektrických a dieselových jednotek a více než 2100 osobních vagonů.

Zdroj: E15