RegioJet mezi Bratislavou a Komárnem vystřídají rakouské ÖBB se slovenskou ZSSK

22.09.2020 10:14

Slovenské ministerstvo dopravy se dohodlo s rakouskými spolkovými drahami ÖBB a Železničnou spoločností Slovensko (ZSSK) na smlouvě na provoz vlaků mezi Bratislavou a Komárnem. Od 13. prosince převezmou provoz po RegioJetu. Ten již dnes oznámil zahájení kroků pro ukončení činnosti na této trase.

Kontrakt oznámilo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Jde o první trať na Slovensku, kde budou jezdit rakouské dráhy. Smlouva bude na dva roky, ministerstvo se na oba dopravce obrátilo poté, co nezvládlo vysoutěžit dopravce. Podle ministerstva přinese příchod obou dopravců vyšší kvalitu a nižší cenu.

Roční dotace má klesnout o zhruba 200 tisíc eur, cena za jeden vlakokilometr má být v průměru 9,65 eur. S příchodem nových dopravců zůstane zachovaný jízdní řád, řeší jen drobné úpravy pro optimalizaci nástupů a výstupu cestujících. Linka bude nadále v integrovaném systému Bratislavského samosprávného kraje.

Jak jsem slíbil, vybrali jsme nejlepší nabídku. Na frekventovanou trať přinášíme etablované dopravce, kteří přinesou kvalitní služby za nižší cenu,“ pochválil se ministr dopravy Andrej Doležal. Podle něj bude na trase vyšší podíl klimatizovaných vozů než dosud. Půjde o stejné soupravy, které dnes jezdí mezi Vídní a Bratislavou, tedy push-pull soupravy City Shuttle. V úseku Komárno – Dunajská Streda s klimatizovanými soupravami řady 840 (dosud jezdí v okolí Popradu). Nový dopravce po roce 2023 vzejde z veřejné soutěže.

RegioJet je podle svého vyjádření připraven poskytnout veškerou součinnost při předávání provozu novému dopravci.

Zdroj: Doprava