Renfe čeká na povolení ministerstva pro akvizici Leo Expressu

17.03.2021 08:48

 - Španělská státní železniční společnost Renfe Operadora čeká na povolení od ministerstva financí, aby mohla dokončit akvizici poloviny kapitálu českého železničního přepravce Leo Expressu. Záměr v pondělí projednala její správní rada, uvedla agentura Europa Press. Kolik Španělé za akvizici zaplatí, nebylo zveřejněno. Česká společnost odmítla jednání o transakci komentovat.

"Renfe dokončuje poslední nezbytné kroky, a to včetně povolení od ministerstva financí, aby provedla akvizici 50 procent kapitálu společnosti Leo Express," potvrdil včera podle médií španělský dopravce. Doplnil, že nezamýšlí koupit více než polovinu kapitálu české společnosti.

"Leo Express se nebude k probíhajícím jednáním vyjadřovat," sdělil mluvčí společnosti Emil Sedlařík.

Španělé projevili zájem o českého přepravce v rámci své snahy o růst na evropských trzích. Vstupem do Leo Expressu si španělská společnost zajistí přítomnost na trzích v ČR, Polsku a na Slovensku. Akvizicí navíc získá povolení k provozu železniční dopravy na německém trhu.

Renfe by také chtěla využít své zkušenosti ve výstavbě a provozu vysokorychlostních železnic a uplatnit je v ČR, Polsku a na Slovensku. Společnost tvrdí, že tyto tři země mají v sektoru "velký potenciál rozvoje".

V oblasti vysokorychlostních železnic Renfe působí vedle Španělska také ve Spojených státech či v Saúdské Arábii. V Evropě se společnost podílí na projektu Rail Baltica, který má do roku 2026 spojit Varšavu a Tallinn. V roce 2019 společnost zaznamenala příjmy v hodnotě 3,7 miliardy EUR a čistý zisk 85 milionů EUR.

Leo Express je soukromý železniční a autobusový dopravce, společnost v roce 2010 založil podnikatel Leoš Novotný. Před pandemií covidu-19, v roce 2019 celá skupina zaznamenala zisk 150 milionů Kč. Kladné hospodaření vykázala i v roce 2018. Obrat jí předloni vzrostl zhruba o čtvrtinu na téměř 1,1 miliardy Kč.

(Zdroj -tk