Resort dopravy chystá investice ve výši 54 miliard Kč zejména do železnice

27.03.2014 11:55

 – Resort dopravy se letos chystá vypsat velké stavební zakázky za 54 miliard Kč. Větší část z toho, 38 miliard Kč, by měla připadnout na železniční stavby. Na Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Ještě během roku by se tak mohla začít soutěžit rekonstrukce zastřešení pražského hlavního nádraží, dále obnova trati mezi Smíchovem a Berounem přes Rudnou u Prahy, průjezd Brnem z Židenic do Maloměřic nebo rekonstrukce pražského Negrelliho viaduktu.

Seznam stavebních zakázek, se kterým na některém z budoucích zasedání vlády seznámí Prachař zbytek kabinetu, obsahuje 68 projektů, uvedl mluvčí ministerstva Martin Novák. Část těchto staveb za téměř devět miliard korun už šéf dopravy vládě představil začátkem března.

Zveřejněním rozsahu připravovaných projektů chce úřad dosáhnout navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), jehož prostřednictvím se dopravní stavby financují. V letech 2015 a 2016 bude ve fondu podle ministerstva chybět přibližně 25 miliard Kč. „Pro rok 2015 je nutné dosáhnout minimálního objemu 75 miliard korun, abychom měli finanční prostředky na kofinancování," uvedl Prachař. Pokud se rozpočet navýšit nepodaří, hrozí podle ministerstva dopravy, že se Česku nepodaří vyčerpat dalších zhruba 23 miliard Kč z fondů EU.

Jednání o rozpočtu na příští rok jsou ale zatím jen v počátcích. Rozpočtové rámce schválené předchozím kabinetem předpokládaly na přelomu letošního a příštího roku razantní snížení peněz plynoucích ze státního rozpočtu na účty fondu dopravy ze současných 46,2 miliardy na 37 miliard Kč. Spolu s evropskými dotacemi tak původní návrh pro rok 2015 předpokládal celkový rozpočet SFDI ve výši 45 miliard korun.

Na nedostatek peněz už tehdy upozorňoval ředitel fondu Tomáš Čoček, podle kterého by plánované omezení financování vedlo k pozastavení rozestavěných projektů. Letos fond hospodaří s necelými 72 miliardami Kč.

Zdroj: čtk