S údržbou CityElefantů pomůže Českým drahám společnost Pars nova

15.03.2021 16:28

České dráhy završily tendr, s jehož pomocí hledaly firmu na periodické opravy a údržbu elektrických jednotek řady 471 (CityElefant). Počátkem března uzavřely smlouvu se společností Pars nova ze skupiny Škoda Transportation. Rámcová smlouva na 60 měsíců má hodnotu 683 milionů korun.

Dráhy tak mění model údržby Elefantů. Doposud prováděla a provádí periodické opravy (nově periodické obnovy) těchto jednotek dceřiná společnost drah DPOV. Ta však nemá dostatek kapacit. „U 35 jednotek je překročený kilometrický proběh do obnovy vyššího stupně, který je dle udržovacího řádu výrobce 600 000 kilometrů,“ píší dráhy v dokumentaci k zakázce.

Smlouva s firmou Pars nova tak má odlehčit společnosti DPOV a především pomoci dohnat skluz v údržbě jednotek. „Údržba jednotek bude nově dle kapacit dodavatelů rozdělena mezi obě společnosti, které mají uzavřenou s ČD platnou smlouvu,“ sdělil mluvčí ČD Robert Pagan.

České dráhy mají v provozu 82 CityElefantů, 70 v Praze a středních Čechách, 12 v Moravskoslezském kraji. Jednotek se přitom týká i další nedávno vypsaná zakázka, ve které jde o osazení vozidel systémem ETCS. Jedná se o dosud největší zakázku ČD na ETCS. Předpokládaná hodnota činí 1,322 miliardy korun, což představuje zhruba 16 milionů na jednotku.

Zdroj:: Doprava