Škoda Transportation chce společně s Alstomem proniknout na německý trh

20.12.2013 19:35

– Konsorcium společností Škoda Transportation a Alstom se předběžně kvalifikovalo do tendru na dodávku moderních vlakových souprav pro projekt Rhein-Ruhr-Express (RRX) v Severním Porýní-Vestfálsku. Tato největší průmyslová aglomerace v Evropě je také hlavním dopravním uzlem v nejlidnatější spolkové zemi Německa. Projekt Rhein-Ruhr-Express spojí největší města v Severním Porýní-Vestfálsku jako Kolín nad Rýnem, Leverkusen, Düsseldorf, Duisburg, Bochum, Dortmund a Bielefeld. Síť se bude postupně rozšiřovat směrem na jih až ke Koblenzu v Porýní-Falcku. K otevření šesti nových tras by podle zadání mělo dojít v prosinci 2018.

Škoda Transportation a Alstom společně vyvíjí zcela nové elektrické příměstské dvoupodlažní soupravy, které budou splňovat náročné požadavky projektu RRX. Moderní, převážně čtyř vozové jednotky budou založena na osvědčených a vyzkoušených, ekologicky šetrných technologiích od obou výrobců. Soupravy budou využívat rekuperaci energie, budou mít vysokou schopnost akcelerace, díky které se flexibilně začlení do provozu v rámci náročné smíšené železniční dopravy. Nová nízkopodlažní vozidla pro RRE budou mít kapacitu 400 míst k sezení a budou s bezbariérovým nástupem na úrovni 760 mm.

V rámci projektu RRX bude v Německu použit nový koncept výběrového řízení známý například z Velké Británie. To znamená, že v rámci zakázky bude výrobce vlaků provádět také údržbu a servis po dobu 30 let, čímž dojde k optimalizaci celkových nákladů v průběhu životnosti vozidla. „Nikdo nezná vlak lépe než společnost, která jej vyrobila. Je proto nanejvýš smysluplné ponechat servis a údržbu v rukou výrobců. Jsme velice potěšeni, že jsme se kvalifikovali v nabídkovém řízení na vývoj zcela nového vlaku, který bude vyladěn podle požadavků zákazníka,“ říkají Martin Lange a Zdeněk Majer z konsorcia Škoda Transportation a Alstom.

Škoda Transportation má více než stoleté zkušenosti v oblasti výroby kolejových vozidel. V současnosti se zaměřuje na vývoj a výzkum a její produkty jsou velmi úspěšné na mezinárodním trhu. K předním produktům Škody Transportation patří elektrické vlakové soupravy, kterých bylo vyrobeno již více než 200. V červnu 2013 získala plzeňská Škodovka kontrakt na dodávku šesti dvoupodlažních elektrických souprav push-pull včetně lokomotiv pro Deutsche Bahn Regio, které budou jezdit v Bavorsku.

Alstom je jediný výrobce železničních systémů, který nabízí i údržbu, servis a modernizaci kolejových vozidel, stejně jako komponenty pro všechny dopravní systémy v Německu. V prosinci 2012 získal Alstom kontrakt od Regionalbahnfah­rzeuge Grossraum Braunschweig GmbH na dodávku dvaceti elektrických souprav včetně jejich servisu na dobu 20 let.

Zdroj: Doprava