Slovenské dráhy pořídí od Stadleru další dvoupodlažní jednotky KISS

06.05.2025 19:51

Nové jednotky nasadí Železničná spoločnosť Slovensko na trati mezi Bratislavou a Žilinou.

Nejprve objednaly dráhy dvě jednotky s opcí na další dva vlaky. Stadler zaručuje dodání první soupravy do konce roku 2026 a druhou pak rok následující.

Klimatizované elektrické jednotky disponují moderním informačním systémem, mají kapacitu 611 míst k sezení (z toho 30 míst v 1. třídě a 552 míst ve 2. třídě), umožňují přepravu až 15 jízdních kol (kombinace držáků a napínacích pásů), a také mají k dispozici přebalovací pult pro kojence. Nástup pro imobilní cestující je možný z nástupišť i přes sklápěcí rampu. V nových jednotkách nechybí wi-fi připojení a kamerový systém. Stadlery Kiss dosahují rychlosti až 160 km/h.

Stadler dodal slovenským železnicím v roce 2023 čtyři vlaky KISS pro regionální tratě na západním Slovensku, které jezdí mezi Bratislavou a Novými Zámky a Bratislavou a Trenčínem nebo Púchovem. V letech 2001, 2003 a 2021 dodal výrobce na Slovensko také multifunkční elektrické jednotky pro úzkorozchodné tratě ve Vysokých Tatrách.

Trasa Bratislava – Žilina kam nové jednotky zamíří patří mezi nejvytíženější na Slovensku. Je zde do roku 2030 očekávaný nárůst počtu cestujících o 6%. „Obnova vozového parku je pilierom našej vízie modernej a udržateľnej dopravy. Vďaka dnešnému podpisu privedieme na slovenské koľaje inovatívne jednotky, ktoré nielen zvýšia komfort a spokojnosť cestujúcich, ale aj znížia spotrebu energie na 12 kWh na vlakový kilometer a každoročne ušetria desiatky ton emisií. Stávajú sa symbolom ekologických riešení, ktoré menia kvalitu života a posúvajú železničnú dopravu na novú úroveň. Našou ambíciou je držať Slovensko v pohybe ekologicky, efektívne a s hrdosťou na európskej úrovni,“ řekl Peter Helexa, generální ředitel ZSSK.

Zdroj: dp