Špatně zaparkované auto blokující tramvaj může řidiče přijít draho

11.01.2015 09:32

Zvonící tramvaj, nadávající lidé, narůstající zpoždění a řidič či řidička auta, který si nedělal hlavu s tím, kde zaparkuje. Auta parkující tak, že kolem nich nemůže projet tramvaj je častý obraz v ulicích Prahy.

„Podobné případy řeší dispečink často. Loni to bylo celkem 384 případů, kdy motorové vozidlo bránilo v jízdě tramvaji právě vlivem chybného parkování,“ vypočítává mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Často se přitom nejedná o žádné banality. Skoro třicetkrát nabraly tramvaje zpoždění delší než dvacet minut. „Ve většině případů se však podaří provoz uvolnit dříve. Jednak proto, že se dostaví sám řidič vozidla anebo se dispečerům podaří zkontaktovat firmu uvedenou na vozidle,“ dodává Řehková. Někdy ale dochází i ke kuriózním případům, například loni jednou cestující čekání nevydrželi a malé auto prostě z kolejí odnesli.

Auta nejčastěji překážejí na Letné

Pokud se řidič u svého auta rychle neobjeví, skončí auto na odtahovém vozidle strážníků. „Náš hlídkový útvar za loňský rok realizoval 2463 odtahů vozidel, které tvořili překážku silničního provozu,“ vypočetl mluvčí městské policie Jan Čihák. Auta parkující na kolejích jsou problém hlavně centra města. „Nejčastěji se tak děje v centru a v širším centru metropole, kde je silný provoz osobních vozidel a tramvajových linek,“ vysvětluje Čihák. Auta nejčastěji překážejí třeba na třídě Milady Horákové na Letné nebo na Nuselské ulici v Praze 4.

A co hrozí neukázněnému řidiči? Kromě blokové pokuty i zaplacení škody, která se v případě nákladů dopravního podniku může vyšplhat do výše tisíců korun. „Škoda DPP se skládá z výjezdu a práce pohotovostního vozidla a případně i nákladů na zavedení náhradní autobusové dopravy nebo úhrada za práci autojeřábu,“ vypočítává Řehková

Zdroj:Metro