Správa železnic otevře v neděli novou zastávku Praha-Eden

15.12.2020 17:24

 

V neděli, souběžně se začátkem platnosti jízdního řádu pro rok 2021, se pro cestující otevře nová zastávka Praha-Eden, která se nachází na traťové přeložce mezi stanicemi Praha-Hostivař a Praha-Vršovice. Současně s touto změnou přestanou vlaky obsluhovat stávající trať včetně zastávky v Praze-Strašnicích. Průběh stavby i novou zastávku si dnes prohlédl vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček v doprovodu generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody.

Jsem rád, že se železnice na území metropole mění k lepšímu. Není to jen díky této stavbě, ale také zásluhou modernizace tratě ze Smíchova do Radotína, začínají rovněž práce mezi Vysočany a Mstěticemi. Všechny přinesou rychlejší a kapacitnější vlakové spojení a výrazně lepší komfort pro cestující ve stanicích,“ řekl ministr Karel Havlíček.

Železnice bude už od této neděle plnit významnější roli v pražské veřejné dopravě. Díky otevření zastávky v Edenu vzniknou lepší přestupní vazby mezi vlaky, tramvajemi a autobusy. Dalším přínosem pro cestující bude dopravní terminál na Zahradním Městě, který začne fungovat příští rok v létě,“ sdělil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Výstavbu tzv. Koridoru Hostivař zahájila Správa železnic v květnu 2018, jeho dokončení je plánováno v říjnu příštího roku. Stavba je hotová zhruba ze tří čtvrtin, stavbaři v aktuálně končícím postupu mimo jiné budovali první traťovou kolej v úseku Praha-Hostivař – Praha-Zahradní Město. Stanice na Zahradním Městě nyní disponuje kolejovým rozvětvením a třemi novými kolejemi. Současně byla dokončena výstavba trakční měnírny Zahradní Město a dalších technologických objektů.

„Velmi mě těší, že navzdory náročným podmínkám, ať již kvůli práci v husté zástavbě, za téměř nepřerušeného provozu či koronaviru, se našemu týmu daří plnit harmonogram budování první čtyřkolejné železnice v Česku,“ uvedl Jaroslav Heran, generální ředitel Metrostavu. „Projekt je považován za železniční stavbu desetiletí, navíc vedle zvýšení dopravní obslužnosti, kterou přivítají třeba i fanoušci fotbalové Slavie, znamená městotvorný prvek, neboť uvolní velké plochy pro další rozvoj širšího centra Prahy.“

Zdroj: sž