Stanicí projede přes 400 vlaků

26.01.2016 20:56

Ne za týden, ale za 24 hodin! Česká Třebová je největší železniční stanicí nejen v našem kraji, ale svoji plochou i v celém Česku, je dlouhá deset kilometrů. Tento významný dopravní uzel má také největší nákladové nádraží ve střední Evropě. A koleje? Ty byste pravděpodobně ani nespočítali.

Železniční stanice v České Třebové je místem, které nikdy nespí. Nachází se zde rozsáhlé seřaďovací stanice, velké i historicky cenné osobní nádraží s napojením na další dopravu. Železniční stanice má Depo kolejových vozidel a sídlí zde také společnost v oblasti výroby a oprav kolejových vozidel CZ Loko. 

Česká Třebová je stěžejním dispečerským pracovištěm ČD Cargo a od roku 2013 na železnici působí největší kontejnerový dopravce ve střední Evropě, společnost Metrans, která se navíc stále rozrůstá.  

Železniční uzel v číslech

Železniční stanice Česká Třebová se nachází na úseku dlouhém 10 km a počet kolejí se zde blíží osmdesáti. Odkud se řídí provoz? Stanovišť je více, ale rozhodujícím pracovištěm pro úsek řízení železniční dopravy je Ústřední stavědlo 019. Tak se nazývá „velín“, kde pracují ve směně tři výpravčí a jeden operátor, je zde také dispečerské pracoviště ČD Cargo. Českou Třebovou projede za 24 hodin asi 420 vlaků. Z toho 280 je osobních (přibližně 40 jich projíždí, od roku 2015 v České Třebové zastavuje jedna souprava SC Pendolino). Nákladních vlaků projede 140, z toho 70 souprav je tranzitních. 

Zdroj: Doprava