Stát opět rozdělí peníze na opravy

26.01.2018 11:32

Do konce dubna mohou majitelé a provozovatelé historických železničních vozidel žádat o dotaci na jejich opravu. Ministerstvo dopravy na ně letos vyčlenilo čtyři miliony korun.

Nový program „Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel v období 2017-2020“ je nástupcem programu, který běžel od roku 2011. Zásadní změnou je možnost vyplatit až 80% uznatelných nákladů bez DPH. Do výše dotace 80 % uznatelných nákladů lze kumulovat veřejné prostředky i z jiných zdrojů. Dříve bylo možné poskytnout jen 50 %.

Cílem programu je podpora historických železničních kolejových vozidel z hlediska jejich vystavovatelnosti a provozoschopnosti.

Dotace z programu ale není nějak zásadní: celkem má stát na rozdělení 4 miliony korun. I proto už majitelé či provozovatelé parních lokomotiv objevili nový zdroj financování: sbírky přes internet. Poté, co Klub přátel železnic Českého ráje vybral peníze na opravu Kafemlejnku, podařilo se přes půl milionu korun vybrat na první opravy lokomotivy 555.0186.

Zdroj: Doprava