Středočeský kraj od března zruší desetinu spojů

12.02.2021 11:37

Středočeský kraj přistoupí od 7. března k omezení zhruba desetiny spojů veřejné dopravy. Důvodem je velký propad tržeb z jízdného. Konkrétní škrty mají být zveřejněny v příštích dnech.

O chystané redukci dnes v dopise informoval všechny obce krajský radní pro mobilitu Petr Borecký. „Jde o věc, která nebude populární, ale musíme ji řešit,“ uvedl Borecký. Zdražení tarifu a zrušení některých spojů označuje kraj jako stabilizační opatření.

K omezení frekvence spojů zhruba o desetinu dojde od 7. března do konce příštího roku. „Jedná se o omezení, které je schopno přinést reálné úspory, ale ještě výrazně nezasáhne komfort dostupnosti veřejné dopravy ve Středočeském kraji. Umožňuje navíc relativně snadný návrat k normálnímu stavu, bude-li to třeba,“ dodal Borecký. Konkrétní změny má představit Ropid a Integrovaná doprava Středočeského kraje v příštích dnech. Dopad na obyvatele má být podle Boreckého co nejmenší. Má jít jak o redukci spojů, tak snižování kapacity.

Propad tržeb z prodaných jízdenek za loňský rok přesáhl kvůli nižšímu počtu cestujících více než půl miliardy korun. „Z dosažených úspor budou především sanovány ztráty systému tak, aby byla zachována obslužnost a konkurence v oblasti regionální dopravy a zároveň aby nedošlo k výrazně většímu zatížení rozpočtů středočeských měst a obcí než bylo v roce 2020,“ dodal Borecký.

Zdroj: Doprava