Supervlaky Railjet, které budou jezdit na českých kolejích, se testují v okolí Vídně

06.02.2014 09:25

První soupravy Railjet určené pro české koleje už jezdí kolem Vídně. Jejich provoz tam testuje výrobce. Do Česka podle Českých drah přijedou až v červnu.

Sedm souprav Railjet má přijít na 2,5 miliardy korun. Vlaky mají jezdit mezi Prahou, Brnem, Vídní a Štýrským Hradcem. 

Jak se ale zdá, s financováním nákupu to není tak lehké. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí drah Radek Joklík. 

„Nákup jednotek Railjet podepsal předchozí management, který počítal s tím, že bude možné tyto jednotky zaplatit částečně z prostředků, které získáme prodejem nádraží Správě železniční dopravní cesty. K prodeji prozatím nedošlo, takže my tyto prostředky k dispozici nemáme, proto využijeme jiné zdroje financování,“ upřesnil Joklík. 

Jedním z dalších zdrojů může být půjčka. České dráhy údajně nesáhnou po novém úvěru, ale využijí už dříve schválené úvěrové rámce. 

To už je ale druhý pokus o supervlaky na českých kolejích. České dráhy před lety pořídily pendolina a i u nich byly problémy. 

Každá ze sedmi souprav stála zhruba 600 milionů korun. Kvůli dluhům z minulosti a pohledávkám z 90. let generuje pendolino každoročně účetní ztráty kolem půl miliardy. Úvěr za pendolina mají dráhy splatit v letošním roce. 

Samostatnou kapitolou je vytíženost spojů, která podle některých odborníků nebyla optimální. Pendolinům nepomohlo ani stažení ze slovenských a rakouských kolejí, kam z Prahy soupravy dříve zajížděly. 

Zdroj: ČTK