Švýcaři slaví

04.09.2020 22:42

Švýcarsko má dnes důvod k oslavě. Prezidentka alpské konfederace Simonetta Sommaruga před polednem slavnostně otevřela úpatní tunel Ceneri. Ceremoniál se odehrál u severního portálu v Camorinu, živě jej vysílala švýcarská televize RSI.

Cenerský úpatní tunel má dvě trouby a vede z Camorina u Bellinzony do Vezie poblíž Lugana. Měří více než 15 kilometrů. Budovat se začal v roce 2006, proražen byl o deset let později. Je stavěn na rychlost 250 km/h.

Spolu s Gotthardským úpatním tunelem, který měří 57 kilometrů a byl otevřen v roce 2016, tvoří tunel Ceneri nové železniční spojení v severojižním směru přes Alpy (Neue Eisenbahn-Alpentransversale, NEAT). To buduje společnost AlpTransit Gotthard (ATG), kterou pro budování NEAT založily Švýcarské spolkové dráhy (SBB). Dokončením tunelu Ceneri je hotovo i NEAT.

Tunel byl s požehnáním Dopravního úřadu (Bundesamt für Verkehr) takzvaně zapnut na přelomu února a března. Tehdy došlo k zapnutí trakčního proudu a všech systémů v tunelu včetně ETCS Level 2 a začal zkušební provoz bez cestujících a nákladu. Do konce srpna se uskutečnilo přes 2000 zkušebních jízd, testovací vozidla najezdila 40 tisíc kilometrů.

Zdroj´: Doprava