SŽDC bojuje s krádežemi na železnici, naposledy v Praze

23.03.2014 19:09

- Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) opakovaně bojuje se zloději, kteří útočí na železnici. Naposledy v noci na dnešek ukradli deset metrů měděného kabelu napájejícího zabezpečovací zařízení mezi Smíchovem a Vyšehradem v Praze, čímž zkomplikovali dopravu na sedm hodin. Řekl to mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

 

Měděný kabel byl z pražské tratě ukraden ve 04:10 a až do 11:00 musela být doprava řízena ručně, což způsobovalo zpoždění. Policie to řeší jako trestný čin veřejného ohrožení, uvedl Illiaš.

Odhadoval, že ve sběrně za kabel zloději dostanou zhruba 1500 korun. „Ale když se nasčítají škody Českých drah a jiných dopravců na zpoždění a dalších komplikacích, tak jsou to řádově statisíce," doplnil mluvčí.

Útoků na železnice podle něj přibývá se zhoršující se ekonomickou situací. Zloději kradou z tratí vše, co se dá zpeněžit. SŽDC spolupracuje se státní i městkou policií a snaží se v kritických úsecích nasadit kamerový systém. „To ale nejde všude a navíc je to nákladné," uvedl Illiaš.

Víc podle něj v současné situaci dělat nelze, byla by potřebná změna legislativy. „Dokud budou sběrny vykupovat materiál, který zjevně pochází z trestné činnosti, tak se to bude dít pořád," dodal.

Zdroj: ČTK