Technická škola v České Třebové chce vybudovat železniční simulátor

12.04.2018 17:10

- Vyšší odborná škola a střední škola technická v České Třebové plánuje vybudování železničního simulátoru, který by kromě výuky studentů mohli využívat také dopravci pro celoživotní vzdělávání a různé kurzy. Škola s nimi chce spolupracovat při výuce nových pracovníků, a to nejen v opravárenství, ale také v případě strojvedoucích. Připravuje také změnu oborové skladby školy od školního roku 2019/2020, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Pardubického kraje Dominik Barták.

„Tento simulátor vzniká na bázi propojení elektromechanického zařízení s počítačem. Škola si pořídila software, který bude kompletně ovládán pomocí řídící desky lokomotivy řady 163,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Pardubický kraj jako zřizovatel školy také připravuje rekonstrukci několika učeben a vybudování školicího centra, chce také získat různé certifikáty.

České dráhy stejně jako další dopravci a zaměstnavatelé poptávají řadu profesí, se kterými by jim škola mohla částečně pomoci. „Jedná se především o soustružníky, zámečníky, elektrikáře, opraváře lokomotiv a kolejových vozidel, ale také strojvedoucí či kvalifikovaný vlakový personál,“ uvedl Martin Netolický. Již nyní ve škole je volitelný předmět železniční provoz. K novým oborům by mohl patřit například opravář kolejových vozidel. Maturitní obory by se také mohly profilovat tak, aby jejich absolventi získali vědomosti, které by mohli uplatnit u železničních dopravců.

Zdroj: čtk