Trať z Votic do Sudoměřic má postavit firma OHL ŽS

25.03.2018 16:40

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybrala pro stavbu dvacetikilometrového úseku koridorové železniční trati mezi Sudoměřicemi a Voticemi stavební firmu OHL ŽS. Tato firma zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 4,3 miliardy korun, informoval Marek Illiaš, mluvčí SŽDC, která je investorem stavby.

            Pokud se nikdo z neúspěšných uchazečů neodvolá, mohly by práce na jedné z největších stavebních zakázek na železnici v Česku za poslední roky začít v prvním čtvrtletí příštího roku.

            Cena stavby dosažená v soutěži je zhruba o dvě miliardy korun nižší, než na kolik přeložku železniční trati na čtvrtém železničním koridoru ocenil projektant. Nová trať má zrychlit spojení z Prahy do Českých Budějovic. Vlaky budou novým úsekem projíždět až 160kilometrovou rychlostí namísto nynějších 60 až 100 kilometrů v hodině.

            Výběrové řízení nebylo podle Illiaše jednoduché, úředníci během něj museli zpracovat 674 doplňujících dotazů od pětice zájemců. Kromě OHL ŽS se o zakázku ucházelo i sdružení firem Strabag Rail, Subterra a Eurovia, dalšími zájemci byly Skanska, řecká společnost Aktor ATE a konsorcium firem TSS Grade, Doprastav, Satra a Slovenské tunely.

            Kvůli přeložení železnice do nové trasy zaniknou stará nádraží, která budou nahrazena zastávkami, vznikne i jedna nová zastávka. Skončí stanice Střezimíř, Ješetice a Heřmaničky, vznikne nová zastávka Červený Újezd. Součástí stavby je dvacet železničních mostů a sedm silničních nadjezdů. Stavební práce mají být ukončeny ve druhé polovině roku 2021.

 

Zdroj: Právo