Uhlířské Janovice mají opravenou výpravní budovu

25.07.2019 17:04
V železniční stanici Uhlířské Janovice na Kutnohorsku se dnes uskutečnila slavnostní prezentace opravené výpravní budovy. Investorem akce byla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), zhotovitelem prací společnost STRABAG Rail. Opravy probíhaly od loňského října do května letošního roku, jejich celková hodnota dosáhla 8,4 milionu korun.

Účelem stavby byla oprava vnějšího pláště výpravní budovy včetně výměny oken a dveří a také revitalizace veřejně přístupných prostor, tedy čekárny a veřejných WC. Kromě toho byl nahrazen mobiliář pro cestující,“ přiblížil rozsah prací Vladimír Filip, ředitel Oblastního ředitelství SŽDC v Praze.

Kromě samotné budovy prošel opravou i prostor před nádražím včetně přístřešku, aby byl zaručen komfort cestujících. Ti ocení opravený prostor čekárny, která se nachází ve střední části výpravní budovy a je přístupná dveřmi ze strany nástupiště. V odbavovací hale bylo instalováno nové pokladní okno s bezpečnostním zasklením a s komunikačním otvorem s posuvným předávacím okénkem ve spodní části.

V interiéru stojí za zmínku také oprava veřejných WC, která jsou umístěna v přístavbě budovy. Opravené toalety splňují všechny bezpečnostní i uživatelské standardy 21. století.

Při opravách budovy se samozřejmě nezapomnělo ani na střešní krytinu, která je velmi důležitou součástí každé stavby. Vně budovy je na první pohled vidět velmi zdařilá barevná kombinace fasády, dále také prosvětlené nápisy s označením budovy a ze strany nástupiště pod přístřeškem jsou umístěny typické kulaté nádražní hodiny.   

Cílem investora bylo opravit budovu do stavu, který odpovídá jejímu vzniku ve vztahu k historickému vývoji železničních stanic a tím být i důstojným architektonickým prvkem města Uhlířské Janovice.

Zdroj: Doprava