Velká výluka v Brně vrcholí

29.11.2019 15:47

Brno od soboty čeká poslední etapa velké roční výluky. „Výluka brněnského hlavního nádraží od soboty 30. listopadu do 14. prosince přejde do nejtěžšího stadia. Zcela bude přerušena vlaková doprava mezi Židenicemi a hlavním nádražím,“ informoval organizátor dopravy KORDIS JMK.

Výluka úseku postihne především cestující od Blanska a Veselí nad Moravou, kteří budou muset využít tramvaje. Ty od soboty začnou jezdit mezi Starou osadou a centrem Brna. Podle Správy železniční dopravní cesty nebylo možné jiné řešení než úplné zastavení provozu. Důvodem pro výluku jsou především dokončovací práce na výhybkách a trakčním vedení na hlavním nádraží.

Nádraží je stiženo výlukou už od poloviny loňského prosince, neboť Správa železniční dopravní cesty zde buduje nového staniční zabezpečovací zařízení za 1,8 miliardy korun. Zabezpečovač se rovněž instaluje na navazující traťové úseky, rekonstrukce se dočkaly i koleje a výhybky.

Na významu tak dočasně nabylo dolní nádraží, kam byly přesměrovány především dálkové vlaky a kde vzniklo nové ostrovní nástupiště, podchod i čekárna. Dobrou zprávou pro Brno je, že hlavní nádraží se vrátí s příchodem nového jízdního řádu v neděli 15. prosince do plného provozu, což dnes potvrdil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Přehled změn během poslední fáze výluky (Pramen KORDIS)

Vlaky linky S2, R19: Osobní vlaky linky S2 budou začínat / končit jízdu ve stanici Brno-Židenice. Rychlíky linky R19 a spěšné vlaky linky S2 budou začínat a končit jízdu ve stanici Brno dolní nádraží, vlak S2/1973 ukončí jízdu ve stanici Brno-Židenice.

Vlaky linky S33: Vlaky linky S33 jsou zrušeny bez náhrady.

Zdroj: Doprava