Vláda by měla projednat převod nádraží do konce roku

11.12.2014 09:18

– Vláda by se měla zabývat prodejem nádraží v majetku Českých drah Správě železniční dopravní cesty do konce letošního roku. Hodnota majetku by se měla pohybovat od jednotek po desítku miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekl ministr dopravy Dan Ťok.

„Ta částka musí být taková, aby byla akceptovatelná pro Evropskou komisi," uvedl ministr. Podotkl, že kvůli obchodování s obligacemi ČD nelze hodnotu majetku a znalecké posudky komentovat. Podle premiéra je převod nádraží a výnos z něj důležitým prvkem stabilizace státní akciové společnosti. Vláda by měla prodej schvalovat s tím, že je podmíněný souhlasem Evropské komise, která posoudí, zda nejde o nedovolenou podporu. Tou je převod majetku podle soukromých dopravců.

„Do značné míry načasování toho převodu bude záviset na tom, jak rychle se nám podaří získat stanovisko Evropské komise," uvedl premiér. Převod nádraží na SŽDC patří mezi hlavní úkoly předsedy představenstva Českých drah Pavla Krtka, který se vedení dopravce ujal minulý měsíc. Kromě nádražních budov by se v nejbližší době měly na Správu železniční dopravní cesty převádět i pozemky pod kolejemi, které na rozdíl od samotných kolejí stále patří Českým drahám.

V první fázi SŽDC předpokládá převod nádražních budov, u kterých jsou jediným majitelem ČD. O rok později spolu s převodem pozemků pod kolejemi by se měly převádět budovy, u kterých jsou ČD pouze spolumajitelem a podíl na budovách mají i různé developerské společnosti. Odhadní cena prodávaného majetku se podle dřívějších informací pohybuje v případě nádražních budov mezi šesti a sedmi miliardami korun, cenu pozemků pod kolejemi ČD v minulosti odhadovaly na dalších osm až 12 miliard korun.

Zdroj: čtk