Vláda projedná koncepci nákladní dopravy do roku 2023

18.02.2017 12:23

- Problémy s nedostatečnou kapacitou železnic a nedokončenou dálniční sítí v Česku má řešit koncepce nákladní dopravy pro roky 2017 až 2023 s výhledem do roku 2030, kterou ve středu projedná vláda. Dokument rovněž stanoví železniční i silniční dopravní stavby, jejichž vznik je třeba v uvedeném období zajistit.

Nákladní vlaky mají problém se vejít zejména na trať mezi Prahou, Českou Třebovou a Ostravou, kde si v osobní dopravě konkuruje trojice železničních společností. To podle ministerstva dopravy vede k tomu, že dopravci vypravují větší počet kratších vlaků a pro nákladní dopravu na této páteřní lince nezbývá ve dne mnoho volných termínů. Situaci má zlepšit Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a to lepším plánováním odjezdů osobních vlaků nebo zlevněním poplatků za užití souběžných a méně využívaných tratí. Výše poplatků za průjezd by se měla vypočítávat podle vytíženosti konkrétní tratě od začátku platnosti jízdního řádu pro rok 2018, uvedlo ministerstvo.

Úřad také chce zavedením měřičů odebraného elektrického proudu ze sítě motivovat železniční dopravce k nákupu úspornějších elektrických lokomotiv. Systém využívá řada evropských zemí, podmínkou je ale zajištění plné kompatibility českých palubních zařízení se systémy používanými v okolních zemích.

Mezi prioritními stavbami, které jsou nutné pro udržení důležitých přeprav zboží po železnici, uvedlo ministerstvo například zvýšení kapacity trati mezi Chocní a Ústím nad Orlicí. Trať plná oblouků by měla do budoucna sloužit jen nákladní a regionální osobní dopravě. Pro dálkovou osobní dopravu by měla vzniknout nová rovnější trať, která umožní projet členitou krajinou vyšší rychlostí.

Ministerstvo také navrhlo posoudit možnost propojit levobřežní a pravobřežní železniční labskou trať mezi Litoměřicemi a Mělníkem. To by umožnilo využít nákladní obchvat Prahy i pro nákladní vlaky vedené po levobřežní trati, například pro vlaky kombinované dopravy obsluhující terminál Lovosice, uvedlo ministerstvo.

V silniční dopravě úřad stanovil jako klíčové dokončení Pražského okruhu, dálnice D35 v úseku z Opatovic nad Labem do Mohelnice, dálnice D3 do jižních Čech a D7 spojující hlavní město s Chomutovem. V říční dopravě je prioritou stavba plavebního stupně Děčín.

Zdroj: čtk