Vláda schválila oddlužení správy železnic

03.11.2015 20:07

- Vláda dnes schválila prominutí části dlouhodobého dluhu Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. SŽDC dluh zůstal po bývalé státní organizaci České dráhy. Za letošní rok půjde o částku 4,4 miliardy korun. Podobnou účetní operaci, která je podle vedení SŽDC pouze formální a nemá na hospodaření společnosti vliv, schvaluje vláda každoročně.

 

  SŽDC dluhy zdědila při svém vzniku v lednu 2003. Celkové závazky z dlouhodobých úvěrových smluv tehdy činily přes 60 miliard korun. Peníze si půjčil stát na výstavbu železničních koridorů a obnovu vlaků Českých drah. Stát také peníze splácí, formálně však figurují v účetnictví SŽDC jako závazek vůči státnímu rozpočtu. Proto je vláda od roku 2005 každoročně umazává.

 

  Pravidelné umořování dluhu je podle ministerstva dopravy nezbytné k tomu, aby mohla být SŽDC považována za bezdlužnou a mohla čerpat peníze z evropských fondů. Za předchozích deset let stát z dlužné částky podle ministerstva dopravy odmazal přes 50 miliard korun. Splácení dlužné částky by mělo pokračovat do roku 2020.

 

  Státní organizace Správa železniční dopravní cesty se mimo jiné stará o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železnici. Působí také jako investor výstavby tratí.

Zdroj: čtk