Vlaky každých 30 min

20.08.2017 21:34

- Pokud Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) přidělí RegioJetu požadovanou kapacitu na trati mezi Prahou a Brnem, budou mít cestující možnost jezdit mezi dvěma největšími městy republiky každou půlhodinu. Už nyní jezdí v hodinovém intervalu České dráhy, RegioJet chce jezdit s 12 páry vlaků, přičemž čtyři by pokračovaly do Vídně a čtyři do Bratislavy. Vyplývá to z návrhu jízdního řádu pro příští rok, který dnes zveřejnila Správa železniční dopravní cesty. České dráhy plánují včetně nočního spoje 18 párů.

Podle návrhu by vlaky vyjížděly z Prahy přesně v půlhodinových rozestupech, stejně tak z Brna. Jízdní doba se i nadále pohybuje s minutovými odchylkami okolo dvou a půl hodiny. U všech vlaků RegioJetu je však zatím poznámka, že o přidělení kapacity tratě se teprve rozhodne na základě zákona. Představitelé SŽDC například nedávno prohlásili, že kapacita brněnského nádraží už je ve špičce zcela vyčerpaná.

RegioJet vstoupil na trasu mezi Brnem a Prahou loni v prosinci se třemi páry vlaků. Ve snaze přilákat cestující zavedl i low cost třídu a nabízí jízdenku za 140 korun. České dráhy ceník neměnily a nejlevnější jízdenka pro držitele In karet vychází na 159 korun. Na spoje do Rakouska nasazují nejmodernější vlaky v ČR railjety, do Bratislavy jezdí buď nové či modernizované vagóny.

Podle návrhu by vlaky RegioJetu měly zastavovat pouze v Pardubicích, zatímco vlaky Českých drah zastavují střídavě jednou za dvě hodiny v Kolíně a České Třebové. RegioJet plánuje zastavovat ještě v Brně-Židenicích. Soukromý dopravce Radima Jančury naopak nebude dále jezdit přes Brno a Břeclav do Starého Města u Uherského Hradiště a ruší zastavování v Zaječí, podle mluvčího firmy Aleše Ondrůje kvůli cenám deformovaným dotováním spojů Českých drah.

RegioJet zatím neplánuje omezovat autobusovou dopravu, pokud začne jezdit podle plánu. "Po posílení vlakových spojů budeme samozřejmě situaci sledovat, nicméně na trasu autobusových linek z Praha do Brna je navázána také řada mezinárodních spojů, například na Slovensko či do Maďarska a nově taky Rumunska," uvedl Ondrůj.

Zdroj: čtk