Vlaky RegioJetu loni přepravily meziročně o 46 procent lidí více

29.03.2015 10:53

– Vlaky soukromého dopravce RegioJet, který patří do skupiny Student Agency Radima Jančury, loni přepravily na trase z Prahy do Ostravy a do Košic 2,39 milionu cestujících, což je meziročně o 46 procent více. Důvodem je mimo jiné nasazování souprav s větší kapacitou, prodloužení jednoho páru spojů ze Žiliny až do Košic či obsluha nových stanic.

„Počet cestujících loni rostl rychleji, než jsme předpokládali," řekl majitel Jančura. Jaký je hospodářský výsledek, neuvedl. Ještě v roce 2013 jezdily žluté vlaky ve ztrátě, která činila 92 milionů korun, v ještě vyšší ztrátě byl druhý soukromý dopravce LeoExpress. Oba dopravci tvrdí, že je to kvůli cenové válce. Loni v listopadu Jančura prohlásil, že jeho vlaky začaly vydělávat.

Leo Express loni přepravil ve svých vlacích 890 tisíc lidí, což je nárůst o 11 procent, ztrátu snížil na 120 milionů korun. České dráhy údaje za samostatnou trasu neuvádějí. V celé síti jim počet cestujících stoupl o půl procenta na více než 170 milionů.

RegioJet jezdí mezi Prahou a Ostravskem s devíti páry spojů, jeden z nich zajížděl až do Žiliny a od poloviny října jezdí až do Košic. Začal také zastavovat v České Třebové a Návsí. Loni na začátku roku oznámil nákup 45 ojetých vozů od rakouských drah, díky nimž mohl na nejvytíženější spoje nasadit až deset vagonů. Společnost provozuje také slovenskou vnitrostátní rychlíkovou dopravu mezi Bratislavou a Košicemi a v závazku veřejné služby provozuje vlaky z Bratislavy do Komárna.

Zdroj: čtk