Vystupte ve stanici Hlinsko

27.07.2016 21:38

Hlinsko – Tradiční letní výstava v hlineckém muzeu, která letos potrvá až do 4. září, je podruhé v pořadí věnovaná železničářské tématice. Významným přelomem z hlediska dopravy se pro Hlinsko a okolí stala stavba železniční dráhy od Pardubic do Německého (Havlíčkova) Brodu. První vlak byl vypraven 16. května 1871.

Nádražní budova byla postavena současně s dráhou, krytý perón vznikl později. Další střípky z rozvoje železnice v Hlinsku se návštěvníci dozví prostřednictvím zápisů městských kronikářů Aloise Chalupy a Karla Šrámka z let 1922 – 1945. To všechno doplněné o historické fotografie.

            K vidění jsou modely lokomotiv, vagonů, staveb, krajinek, funkční i rozestavěná kolejiště ze soukromých sbírek pánů Vladimíra Švadlenky, Zdeňka Jeníčka, Jiřího Tesáka, Miloslava Zavřela a Vojtěcha Vaška. A ještě něco navíc. Výstavu doplní dvě unikátní vysoká jízdní kola, muzeální až raritní hodnoty – Singer Challenge a Singer Apollo, u kterých se mohou návštěvníci pořídit vzpomínkový snímek.

            Ve vybrané dny proběhnou doprovodné akce – komentované pouštění vláčků po kolejišti s panem Zdeňkem Jeníčkem (úterý, čtvrtek, neděle, 13 – 17 hodin).

Pro holčičky i kluky budou připraveny nejen hrací koutky, ale nebudou chybět omalovánky, papírové modely, knihy od firmy Betexa ZS Brno a další překvapení.

            Malým i velkým návštěvníkům nabídneme k zakoupení památeční fotografie hlineckého nádraží z roku 1905 opatřené příležitostným razítkem, modely z Kovapu Náchod a další drobné dárky za přijatelné ceny. Srdečné pozvání platí i do expozic muzea se zaměřením na hrnčířství, sklářství, dřevěné lidové hračky a zvláště na textil s nově instalovaným ručním stavem od Daleckých z Jasného Pole z roku 1836.

            Otevírací doba: úterý – neděle 9 – 17 hodin (platí pro všechny stálé expozice a výstavy v daných termínech).

Zdroj:Region- Vysočina