Železnice Desná dostane dotaci

13.04.2015 11:23

Průlom spočívá v tom, že na evropské peníze z operačního programu Doprava vůbec poprvé dosáhne infrastruktura, která není v majetku státu či kraje. Zmíněnou trať vlastní Svazek obcí údolí Desné, vlaky zde pro něj provozuje Arriva. Vedle výstavby trolejí se na trati bude opravovat železniční svršek, zrekonstruují se mosty, zmodernizuje zabezpečovací zařízení a postaví nová nástupiště. Díky tomu se zvýší rychlost na 80 kilometrů v hodině, dnes se zde místy jezdí pouze čtyřicítkou.

Doba jízdy mezi Šumperkem a Kouty se tím sníží až na polovinu. „Ve vztahu k bezprostřednímu okolí trati dojde ke snížení hlukové zátěže a znečištění ovzduší emisemi hnacích vozidel,“ uvedl mluvčí ministerstva Martin Novák. Stavba by podle něj měla skončit ještě letos.

Místní plánují po elektrifikaci zavedení spojů z Olomouce do Koutů nad Desnou, v úvahu připadají i spoje z Brna. V údolí se nalézá hned několik lyžařských středisek. Bez místních nadšenců a samosprávy by přitom trať dávno neexistovala. Když ji v roce 1997 poničila povodeň, ministerstvo dopravy o její obnově nechtělo ani slyšet. Svazek obcí údolí Desné vznikl právě kvůli záchraně horské železnice a do majetku ji získal v roce 2002. Blízko velké evropské dotaci na obnovu tratí byly i Jindřichohradecké místní dráhy. Z toho ale prozatím sešlo.

Zdroj: E 15
Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/podhorska-trat-dostane-obri-unijni-dotaci-na-elektrifikaci-1179998#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink