Železniční dopravci pokračují v dezinfikování vozů, provoz se nemění

19.09.2020 22:01

 - Tuzemští železniční dopravci pokračují ve svých vozech v ochranných opatření proti koronaviru, které provádějí od letošního jara. Vedle povinných roušek ve zvýšené míře dezinfikují a čistí vozy, zároveň ochrannými prostředky vybavují i vlastní personál. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Růst případů nákazy zatím na rozdíl od jara ale provoz nemění. Roušky jsou ve vlacích a autobusech plošně povinné od 1. září.

Dopravci k opatřením proti koronaviru uvedli, že i přes zlepšení situace během léta dosud nepřerušili ochranné kroky z letošního jara. "České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav," uvedla mluvčí státního dopravce Gabriela Novotná. Speciálně se přitom firma věnuje dezinfekci všech součástí vybavení, s nimiž přichází cestující do styku, jako jsou například kliky, madla, tlačítka a další. Odstavené soupravy bez cestujících jsou pak čištěny ozónem, který má likvidovat veškeré viry a bakterie.
 
Leo Express vedle čištění souprav vybavil své vlaky také automatickými dávkovači dezinfekce u vstupních dveří, na podlaze jsou pak orientační nálepky, které mají omezovat zbytečný pohyb na palubě. Společnost se při dezinfekci zaměřuje také na tiskoviny.
 
Ochranná opatření ponechaly od jara také RegioJet a Arriva. Stále tak ve větší míře dezinfikují vozy, přípravky mají připraveny i pro cestující. Všichni dopravci zároveň vybavují svůj personál, vedle roušek či respirátorů a dezinfekčních přípravků jde například o ochranné brýle nebo rukavice.
 
Od 1. září jsou ve veřejné dopravě povinné roušky. Dopravci o povinnosti cestující průběžně informují, České dráhy k tomu vedle vlakového personálu používají například i informační letáky. Leo Express pak cestujícím roušky zdarma nabízí. Pasažéři musí mít roušky po celou dobu jízdy, výjimkou je pouze konzumace občerstvení, jeho nabídku dopravci nepřerušili.
 
Aktuální nárůsty případů nákazy koronavirem zatím nemění ani současný provoz. Na rozdíl od jara tak zatím dopravci neruší spoje, počet cestujících je pak podle nich přibližně podobný jako v předchozích týdnech.
 
 
 
 Zdroj: (čtk,)